Elektrik ve Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

elektrik ve su aboneliği için gerekli belgeler

Evinizi kiraladıktan veya satın aldıktan sonra evden eve nakliyat firmanızı bulmanız gerekmektedir. Evden eve nakliyat firmanızı bulduktan sonraki adımınız yeni evinizin elektrik ve su aboneliklerini açtırmak olacaktır. İlk defa eve çıkan veya çok uzun süre sonra tekrar taşınan müşterilerimiz bu adımı doğal olarak ya bilmemekte ya da unutmaktadırlar. Bu yazımızda sizin için elektrik ve su aboneliği açtırmak için gerekli belgeler nelerdir? Sorunu cevaplayacağız.

Elektrik Aboneliğini İptal ettirmek ve Açtırmak

Elektrik Aboneliğini İptal Ettirmek

İlk olarak elektrik aboneliği ile başlayalım. Eski evinizdeki elektrik aboneliğini iptal ettirmek için, satış şirketiyle yaptığınız sözleşmeyi sonlandırmanız gerekmektedir. Artık kullanmayacağınız elektrik aboneliğinizi kapatmanız fazlasıyla önemlidir. Bu sayede  sizin adınıza elektrik kullanımlarının önüne geçmiş olursunuz.

Elektrik şirketleri genelde abonelik iptalleri için aşağıdaki belgeleri istemektedir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Tesisat numarası
  • Banka hesabınızın IBAN numarası
  • Sayacınızda okunan son endeks

Unutmamalısınız ki abonelik iptal işlemi için yalnızca faturada ismi yazan kişi yapabilmektedir. Abonelik iptal başvurusu başka bir kişinin adına yapılıyorsa, noterden vekaletname alınmalı ve bu vekaletname sayesinde iptal işlemlerini gerçekleştirebilir.

Abonelik iptalini elektrik şirketinin müşteri merkezinden veya internet sitesinden gerçekleştirmeniz mümkündür. İptal başvurusu için en az 1 hafta önce öncesinden başvurmanızı öneririz.

Elektrik Aboneliğini Açtırmak

Yeni taşındığınız evde sizden önce elektrik kullanılmış ise kendi adınıza sözleşme yapmak için bir elektrik satış şirketinize başvuru yapmak zorundasınız. Elektrik aboneliğinizi başlatmak için size en yakın olan şubeye gidebilirsiniz ya da internet üzerinden online işlemler ile başvuru yapabilirsiniz. Elektrik aboneliği başvurusu yapmadan önce gerekli olan belgeleri hazırlarsanız işlemleriniz daha kısa sürede halledilir.

Abonelik yaptırmak istediğiniz yerde mevcut bir abonelik varsa;

  • Nüfus cüzdanı (Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası)
  • Mülkiyet belirten bir belge (tapu, kira sözleşmesi, vb.)
  • Banka hesabınıza ait IBAN
  • Tesisat veya sayaç numarası
  • Güvence bedeli
  • Kiracılar için: Mülk sahibinin adı ve soyadını beyan etmesi gerekir.
  • DASK poliçe numarası

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra elektrik şirketinden ekipler evinize gelerek sizden gerekli belgeleri isteyecektir. Gerekli adımlar tamamlandıktan sonra elektriğiniz 2-3 gün içerisinde açılacaktır.

Elektrik sözleşmesini imzalamadan bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret 2019 fiyatları için:

  • Ev için 1 kW bağlantı gücü için 30 TL
  • Ticari İşletme için 1 kW bağlantı gücü için ise 84 Lira olarak belirlenmiştir.

Ek olarak güvence bedeli için de minimum 150 TL ödemeniz gerekmektedir.

İSKİ Su Açtırma İşlemleri

Yeni evinize taşınırken su açtırmak için online veya İSKİ şubelerine giderek açtırma işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Online olarak açtırmak için https://esube.iski.gov.tr/ web adresinde kayıt açmanız gerekir. Taşınacağınız evin sizden önceki kullanıcısının su aboneliği kaydını bilmeniz işi çok hızlandırır, böylece internetten kolayca başvuru yapabilirsiniz. İnternet başvurusu, süreci bir nebze daha uzattığından, İstanbul İSKİ şubelerine giderek de bağlantı süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

  1. İSKİ şubesine gittiğinizde, eski abone numarası ile yeni abonelik başlatabilir, başvuru ücretini aylık faturanıza yansıtarak nakit veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.
  2. Başvuru ardından sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra, saha operasyonundaki ekipler taşındığınız binaya gelerek suyunuz açılır.
  3. Kiracıysanız kira sözleşmeniz, ev sahibiyseniz evin tapusu ve nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda bulunmalıdır.
  4. İnternet üzerinden başvuru yaptığınızda sözleşme adresinize postalanacaktır, imzalayıp geri göndermeniz gerekecektir.

Su aboneliği açtırmak için gerekli belgeler:

  • C. Kimlik Belgesi
  • Kira Kontratı ya da Tapu
  • Su Açtırma Bedeli (120 TL)
  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Su aboneliğiniz 36 saat içerisinde açılacaktır. Umarız bu yazımız size yardımcı olmuştur. Bu işlemlerden önce evden eve nakliyat firması olarak  İstanbulcan nakliyeyi tercih ederseniz taşınmanın kolay yoluyla sadece diğer taşınma adımlarını takip etmeniz gerekecektir. İletişim ve sorularınız için bize aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Şehir İçi Evden Eve Nakliyat Ücretleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 Pratik Adımda Evden Eve Nakliyat Planlaması

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın