Taşınırken Nakliyat Sigortası Gerekli Midir?

Ev taşımayla ilgili herkesin aklında bazı soru işaretleri vardır. Ev taşımayla ilgili araştırma yaparken karşınıza çıkan birçok nakliyat firmasının sitesinde size nakliyat sigortasından bahsettiğini görürsünüz. Peki, nedir bu nakliyat sigortası? Ne işe yarar? Yaptırmak zorunda mıyız? Hangi durumlarda işimize yarayacak? Evden eve nakliyat sigortası ve nakliyat sigortası arasında fark var mı? Tüm bu soruların cevabını yazımızda size aktarmaya çalışacağız. İlk olarak Nakliyat sigortasının ne olduğuyla başlayalım.

Nakliyat Sigortası Nedir?

Nakliyat sigortası, sigorta şirketlerinden satın alabileceğiniz bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünü daha çok yüklü bir miktarda mal taşıyan nakliyat şirketleri yaptırırlar. Sigorta şirketlerinde evden eve taşınırken yaptıracağınız sigorta türü,  emtea nakliyat sigortası olarak geçmektedir. Nedir bu emtea nakliyat sigortası?

Emtea nakliyat sigortası, herhangi bir yükün, yükü taşımaya uygun karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu nakil araçlarıyla bir yerden başka bir yere taşınması esnasında uğrayabileceği hasar ve kayıpları poliçede belirlenmiş şartlar kapsamında güvence altına alan sigorta türüdür.

Bu tanımdan da anlayacağımız üzere emtea nakliyat sigortasını eşyalarınıza zarar gelmemesi amacı ile yaptırabilirsiniz. Ama bu sigorta kapsamında taşınırken eşyalarınızın çizilmesi hasar görmesinden daha çok bir yerden başka bir yere nakliye yaparken aracın kaza yapması durumunda veya herhangi bir çalınma durumunda oluşabilecek hasar ve kayıpları kapsamaktadır.

Evden eve nakliyat sigortası ve nakliyat sigortası arasında fark var mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere nakliyat sigortası haricinde sigorta şirketlerinde evden eve nakliyat sigortası bulunmamaktadır. Evden eve nakliyat sigortası için sigorta şirketlerinin sizin için bir eksper gönderip eşyalarınızın durumuyla ilgili kayıt alması gerekmektedir. Eksper gönderilmesinin sebebi eşyalarınız siz kullandığınız için artık ikinci el olarak değerlendirildiğinden bir eşyadaki hasarın sizden kaynaklı mı yoksa nakliyat şirketinden kaynaklı mı bir hasar olduğunu tespit etmek için gereklidir. Sigorta şirketleri eksper gönderme işleminin pahalı bir işlem olması gerekçesiyle evden eve nakliyat sigortası satmamaktadırlar.

Nakliyat sigortası yaptırmak zorunda mıyız? Hangi durumlarda yaptırmak gerekir?

Taşınırken nakliyat sigortası yaptırmanız zorunlu bir işlem değildir. Evden eve nakliyat için özel bir sigorta türü bulunmaması nedeniyle de yaptırmanız zaten mantıklı bir tercih olmayacaktır. Şehir içinde yaptırdığınız nakliyat işleminde nakliyat sigortası yaptırmak gereksiz bir tercih olacaktır çünkü şehir içinde gerçekleşecek kaza çok düşük ihtimale sahiptir ve olası bir kaza durumunda da eşyalarınızı büyük hasarlar gelmeyecektir ve hafif bir şekilde atlatılacaktır. Fakat şehirler arası nakliyatta olası bir kaza durumu daha yüksektir ve eşyalarınız hafif hasarla bu kazayı atlatamayabilir. Bu durumda nakliyat sigortası yaptırmanız daha doğru olacaktır.  Eşyalarınızın güvenliğinden şüphe etmenden huzur içinde bir taşınma işlemi gerçekleştire bilirsiniz.

İlginiz çekebilir: Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat Süreci

Eşyalarınız taşınırken en güvenli yol sigorta mı?

Yukarıdaki bilgileri özetlersek nakliyat sigortası şehirler arası nakliyatta bir tek yaparsanız işe yarayabilecek bir sigorta türü. Peki, şehir içinde evden eve nakliyat işlemini gerçekleştirecek kişiler için en güvenli yol nakliyat sigortası değilse ne? Bu sorunun cevabı nakliyat sözleşmesi iyi hazırlanmış ve nakliyat şirketiyle anlaşılmış bir nakliyat sözleşmesi nakliyat sigortasından on kat daha fazla öneme ve etkiye sahiptir. Nakliyat sigortası almak yerine nakliyat sözleşmesiyle daha uygun fiyata daha iyi bir hizmet alabilirsiniz. Evden eve taşınırken en güvenli yol maalesef sigorta değil sözleşmedir. Bazı nakliyat şirketleri sigorta yapıyoruz diyerek gözünüzü boyamaktan başka bir şey yapmamaktadırlar. Pazarlama için kullanılan etkili bir yöntemdir nakliyat sigortası.

Bu yazımızda size nakliyat sigortasının ne olduğunu ve yaptırıp yatırmamanızla ilgili bilgi vermeye çalıştık umarız yardımcı olmuştur.

Bunlar da ilginiz çekebilir :

Evden Eve Nakliyat Öncesi Yeni Bir Eve Rahat Taşınma İçin Neler Yapılmalıdır?

7 Adımda Ev Taşıma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Taşınırken Nakliyat Sigortası Gerekli Midir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın