İlk Kez Evini Taşıyacaklar için 7 Pratik Öneri

ilkkezevinitasiyacaklaricinyedipratikoneri

Kabul etmelisiniz ki minimalist olmadığınız sürece taşınmak oldukça zor bir iş olabilir. Ancak iyi bir hazırlık süreci ile taşınma yükünün altından başarıyla kalkabilirsiniz. Evini taşıyacakların taşınma işlemlerine nasıl hazırlanmaları gerektiği konusunda kafaları çokça karışır. Sizi yaşadığınız kafa karışıklığından ve bu sürecin kaosundan kurtarmak için hazırlamış olduğumuz evini taşıyacaklara özel önerilerle daha kolay bir hazırlık süreci planlayabileceksiniz.

Nakliye Firmanızı Bulun

Kişisel eşyalarınızı topladıktan ve geri kalanını toplamanın aşağı yukarı ne kadar zaman alacağıyla ilgili kaba bir fikir edindikten sonra, çok da beklemenize gerek olmadan nakliye firmanızı bulma işini aradan çıkarabilirsiniz. Eşyaların taşınmasını kendiniz de halledebilirsiniz ancak bu çok fazla stres ve zamana mal olacaktır. Nakliye şirketleri uzun yıllar boyunca evini taşıyacaklara paketleme ve taşıma hizmeti verdikleri için eşyalarınızın yeni evinize güvenle ulaşmasını sağlayacaklardır.

Eşyaları Kategorilerine Ayırın

Toplanma esnasında eşyalarınızı kategori kategori paketlerseniz hem taşınırken hem de yeni evinizde yerleştirme sırasında bu öneri size son derece kolaylık sağlayacaktır. Evini taşıyacakların yaptığı en büyük hata eşyaları paketleyip sonrasında tek bir odaya yığmak ve hareket alanını artırmak adına evde boş oda yaratmaya çalışmaktır. Ancak bu durumda eşyalarınızın taşınma günü nakliye aracına yerleştirilirken karışık bir şekilde yerleştirileceğini ve yeni adresinizde hangi eşyanın hangi odaya taşınacağıyla ilgili büyük bir karmaşa yaşayacağınızı unutmamalısınız.

Kullanmadığınız Eşyalarınızı Başka Evini Taşıyacaklara Bağışlayın

İnsanoğlu olarak gerekliliğine bakmadan eşya biriktirmeye oldukça meyilliyiz. Eminiz sizin de evinizde çok beğenerek aldığınız ama asla kullanmadığınız ya da bir iki kere kullanıp bir kenara attığınız ve muhtemelen varlığını bile unuttuğunuz birçok eşya mevcuttur. Evini taşıyacaklar hazırlık sürecinde bu tarz durumlara sıklıkla rastlar. Bu eşyaları kullanacak olsaydınız zaten bunca zaman bir şekilde değerlendirir, bir köşeye atmazdınız. Dolayısıyla bundan sonra da kullanmayacağınız eşyaları taşınırken yeni adresinize de götürmenin bir anlamı yoktur. Taşınma sürecine hazırlanırken fark ettiğiniz bu tarz eşyaları gerçekten ihtiyacı olan başka insanlara bağışlayabilirsiniz.

Doğru Taşınma Gününü Seçin

Esnek bir zaman çizelgeniz varsa kendinize potansiyel birkaç taşınma günü belirleyin. Sonrasında ayarladığınız nakliye firmasına ulaşarak belirlediğiniz günlerin her biri için fiyat alın. Nakliye firmaları fiyat politikası genelde arz talep dengesine bağlı olarak işlemektedir. Dolayısıyla daha az tercih edilen günlerde taşıma ücreti de düşebilir. Nakliye firmaları kendi ajandalarını da göz önünde bulundurarak evini taşıyacaklara en uygun gün için randevu verecektir. Nakliye firmalarının özellikle hafta sonları ve tatillerde daha yoğun olduklarını unutmamalısınız. Salı günleri ise taşınma için görece en az tercih edilen gündür.

 

 

Yeni Evinize Giderken İzleyeceğiniz Yol Rotasını Çıkarın

İster şehir değiştirecek olsun, isterlerse de şehir içinde taşınacak olsunlar, evini taşıyacaklar yeni evlerinin adresini bulması konusunda nakliye firmasına güvenirler. Ancak nakliye şirketi o bölgeyi sizin kadar iyi bilmeyeceği için en kısa ve kolay güzergahı seçemeyebilir. Bu sebeple taşınacağınız yere ulaşmanın en kolay ve en etkili yolunu bulun. Potansiyel yol çalışma faaliyetlerini ve trafiğin yoğun olabileceği saatleri göz önünde bulundurarak plan yapmaya çalışın.

Ayrıntılı Bir Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Evini taşıyacaklar için halledilmesi gereken yüzlerce farklı iş olabilir. Yapılması gereken tüm her şeyi akılda tutmak ise ev taşıma gibi büyük bir stresin altındayken son derece zor olabilir. Bu sebeple sürece başlamadan önce ayrıntılı bir yapılacaklar listesinin hazırlanması şiddetle önerilir. Daha sonra bu listeyi telefonunuza, bilgisayarınıza iliştirerek, evinizin duvarlarına not kağıtları ile yazarak daima aklınızda tutabilirsiniz.

Takviminize Görevler Ekleyin

Taşınma sürecinde tamamlamanız gereken adımları evini taşıyacaklar olarak sadece zihninize kazımak ya da not almak yeterli olmayabilir. Görevlerinizle sürekli yüzleşmek ve takibini kolayca sağlamak için görevlerinizi gün ve saate göre takviminize ekleyebilirsiniz. Böylece takvime her baktığınızda halletmeniz gereken sorumluluklarınızı hatırlayarak harekete geçmeniz için gerekli olan motivasyonu elde edeceksinizdir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Evden Eve Nakliyat Sürecini Kolaylaştırmak için 3 Harika Öneri

Evden Eve Nakliyat Öncesi Taşınmanızı Kolaylaştıracak 5 Etkili Yöntem

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın